Uciekaj, ukryj się, walcz - Profilaktyka - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Profilaktyka

Uciekaj, ukryj się, walcz

To zalecana kolejność zachowań w sytuacji ataku masowego zabójcy. Temat takiego ataku poruszany jest w cyklu szkoleń prowadzonych przez gliwickich policjantów, a przeznaczonych dla dyrektorów oraz pracowników placówek oświatowych. Wczoraj w Gliwickim Ośrodku Metodycznym odbyły się pierwsze zajęcia.

Szkolenie dotyczy zasad postępowania w przypadku wystąpienia zdarzeń o charakterze terrorystycznym. Zajmują się nim gliwiccy policjanci, realizujący program zapoczątkowany przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji.
W Gliwicach zajęcia prowadziły policjantki z wydziału prewencji - asp. szt. Katarzyna Wosik i st. asp. Aneta Sokalla. Pomagali im st. asp. Dominik Foltyn, instruktor taktyki i techniki interwencji policyjnych oraz asp. szt. Jacek Moll – pirotechnik. Wykorzystano prezentację i broszury przygotowane przez KGP, m. in. film pokazujący wtargnięcie napastnika do szkoły i obrazujący najrozsądniejsze z punktu widzenia taktyki survivalowej zachowania. Policyjni praktycy prezentowali najprostsze techniki bezpośredniej walki z napastnikiem grożącym bronią w sytuacjach bez wyjścia, tzw. progowych.
W trakcie szkolenia poruszano również trudną tematykę zachowań ludzkich w sytuacjach ekstremalnego zdarzenia o charakterze terrorystycznym. Omówione zostały aspekty prawne i etyczne w skrajnie traumatycznej oraz granicznej sytuacji ataku szaleńca i śmierci osób.

Ładowanie odtwarzacza...