Pseudokibicom nie powiodła się „promocja” - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Wiadomości

Pseudokibicom nie powiodła się „promocja”

Data publikacji 17.07.2017

W niektórych grupach kibiców, przemieszczających się na imprezy sportowe autokarami, pojawiają się zachowania wynikające ze zjawiska tzw. psychologii tłumu, generujące zachowania przestępcze. Takimi są „promocje”, czyli kradzieże na stacjach benzynowych i w sklepach znajdujących się na trasach przejazdu. Tym zjawiskom zapobiegają policjanci. Wczoraj zatrzymali i rozliczyli pięciu sprawców kradzieży na stacji benzynowej.

W niedzielę ok. 17.30 gliwiccy policjanci otrzymali telefoniczne zgłoszenie o karygodnym zachowaniu grupy kibiców przejeżdżających autostradą A4 wynajętym autokarem z Dolnego Śląska do jednego z miast naszego województwa. Kilkudziesięciu młodych mężczyzn weszło do sklepu przy stacji benzynowej i, korzystając z zamieszania, zabrało z półek towary, nie płacąc za nie. Sprawcy wsiedli do autokaru i odjechali.

Policjanci otrzymali namiar na autokar. W rejon błyskawicznie udali się policjanci z I komisariatu, wsparci przez patrol policji drogowej gliwickiej komendy. Mundurowi zatrzymali pojazd, a jego pasażerowie otrzymali ultimatum: dalsza jazda na imprezę była uzależniona od szybkości ustalenia okoliczności i sprawców kradzieży. W konsekwencji, bez konieczności przeszukiwania wszystkich pasażerów, pięciu z nich zameldowało się przed dowódcą obsługującym interwencję. Panowie przyznali się do kradzieży, zwrócili pieniądze za skradziony towar, zostali wylegitymowani i... zapłacili 500-złotowe mandaty.