WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Stalking, to trzeba zgłaszać!

Nie ma tygodnia bez wszczęcia dochodzenia w sprawie nękania. Wczoraj na przykład po pomoc zwróciło się do policjantów dwóch trzydziestokilkuletnich mężczyzn, jeden –mieszkaniec centrum, drugi –z rejonu Szobiszowic. Dwie odrębne sprawy, jednak sprawcy działający podobnie i od wielu tygodni. Ofiary systematycznie otrzymywały nieprzyjemne wiadomości tekstowe, często z groźbami. Kryminalni z komisariatów II i III zabezpieczają już dowody dla prokuratory oraz sądów.



Gliwicka policja otrzymuje liczne pytania mailowe dotyczące tego, co robić w przypadku uporczywego nękania. Jedyną metodą walki z tym przestępstwem jest zgłoszenie go policji. Ofiara powinna też gromadzić dowody (np. SMS-y, e-maile, listy), pozyskać świadków.
Badania socjologiczne wskazują, że powyższe zjawisko jest dość powszechne. Potwierdzają to i nasze, gliwickie, statystyki. Według przeprowadzonych badań, niemal 10 procent społeczeństwa jest lub było już ofiarą uporczywego nękania, czyli stalkingu.
Stalking określa się jako uporczywe nękanie bądź prześladowanie ofiary. Zgodnie z kodeksem karnym, stanowi on przestępstwo, za które grozi kara pozbawienia wolności do 3 lat, a w niektórych przypadkach nawet do lat 10. Sprawcami są zarówno mężczyźni, jak i kobiety, ludzie z różnych środowisk, czasem bardzo inteligentni.
Przykład – niedawno zakończone dochodzenie prowadzone przez policjantów z I komisariatu. Śledczy rozwikłali tajemniczą sprawę SMS-ów i podrzucanych... misiów z karteczkami o treściach wskazujących na przestępczy charakter czynu. Ofiarą była w tym przypadku para małżeńska. Mimo że sprawca przedsięwziął kroki zabezpieczające (tzw. podwójne maskowanie), detektywi go wykryli. A sprawcą okazała się... kobieta, lekarka (!) spoza naszego rejonu.

Nie jest możliwe stworzenie pełnego katalogu zachowań, które mogą być uznane za przejaw uporczywego nękania. Jednak praktyka uczy, że dręczyciele zazwyczaj działają poprzez dzwonienie, tzw. głuche telefony oraz telefony w porze nocnej, wystawanie w okolicy domu ofiary czy miejsca zatrudnienia, nawiązywanie niechcianego kontaktu przy pomocy osoby trzeciej, śledzenie, włamania do domu lub samochodu, wysyłanie listów, e-maili, a nawet prezentów.
Pamiętajmy, że jednorazowa sytuacja nie może być traktowana jako uporczywa. Warunkiem wypełnienia znamion przestępstwa stalkingu jest to, że poprzez nękanie sprawca wzbudza w pokrzywdzonym, uzasadnione okolicznościami, poczucie zagrożenia. 

Powrót na górę strony