Wiadomości

Prokuratorski zarzut dla mężczyzny wręczającego łapówkę

Data publikacji 17.05.2018

Wczoraj prokurator Prokuratury Rejonowej Gliwice – Zachód zastosował poręczenie majątkowe w kwocie 5 tys. zł wobec 65-letniego gliwiczanina. Mężczyzna usłyszał zarzut popełnienia przestępstwa – udzielenia funkcjonariuszowi wydziału ruchu drogowego korzyści majątkowej w celu skłonienia go do naruszenia przepisów prawa poprzez bezzasadne odstąpienie od czynności służbowych, związanych z popełnieniem wykroczeń.

 


Policjanci WRD KMP Gliwice zatrzymali do kontroli drogowej pojazd ciężarowy marki DAF wraz z naczepą. Kontrola związana była z nieprawidłowo przewożonymi stalowymi prętami. Stróże prawa ujawnili też usterki w samym pojeździe (w układzie pneumatycznym hamulców). Zatrzymali więc kierowcy oba dowody rejestracyjne oraz nałożyli na niego mandat kredytowany w kwocie 350 zł. Mężczyzna, w celu uniknięcia kary, zaproponował policjantom łapówkę, wręczając 200-złotowy banknot. Sprawa znajdzie finał w sądzie. Postępowanie prowadzi wydział PG KMP Gliwice.
Przypominamy, że udzielenie korzyści majątkowej osobie pełniącej funkcję publiczną jest, w myśl prawa, poważnym przestępstwem korupcji. Nie ma znaczenia, w jakiej formie i wysokości przekazuje się łapówkę. Za czyn taki grozi kara pozbawienia wolności do 8 lat.
To warto wiedzieć:
Jeśli daliśmy łapówkę (urzędnikowi, policjantowi, lekarzowi itp.), ale nie chcemy ponosić odpowiedzialności karnej za swój czyn, jest możliwość jej uniknięcia. Trzeba zawiadomić o tym fakcie prokuraturę, wskazać skorumpowanego oraz wszelkie istotne okoliczności przestępstwa.