Wiadomości

997 - widzisz coś niepokojącego? Wybranie tego numeru niczym nie grozi

Data publikacji 09.10.2018

Apelujemy do mieszkańców naszego rejonu o włączenie się do akcji „Nie reagujesz-akceptujesz”. Gdy widzimy coś niepokojącego, np. osoby kręcące się po klatkach schodowych, domokrążców itp., zadzwońmy, choćby anonimowo, pod bezpłatny numer 997 - to nic nie kosztuje, a może uchronić czyjeś mienie.

 

 

Jak to wygląda w praktyce? Najlepiej posłużyć się przykładem. Dajmy na to mieszkaniec os. Kopernika widzi na klatce schodowej osoby pukające do sąsiadów i łapiące za klamki, próbujące dostać się do mieszkań. Zaniepokojony tym spostrzeżeniem powinien niezwłocznie zadzwonić pod nr 997. Połączenie odbierze operator Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, który, zgodnie z algortymem, zapyta o imię, nazwisko i charakter sprawy, w jakiej się dzwoni. Jeśli zgłaszający nie chce podać danych, ma do tego prawo i zgłasza swoje spostrzeżenia anonimowo. Do właściwej jednostki policji natychmiast trafia informacja tekstowa o zdarzeniu i tym samym interwencja do załatwienia. Dyżurny policjant wysyła na miejsce najbliższy wolny patrol.

Szansa na zatrzymanie oszustów na gorącym uczynku jest duża. Jeśli domokrążcy nie mają złych zamiarów, zostaną wylegitymowani i na tym interwencja się zakończy.

Prosimy więc o niepozostawianie swoich podejrzeń bez reakcji. Działając wspólnie i w opisany sposób, razem przyczynimy się do poprawy bezpieczeństwa w naszym rejonie.

Inspiracją do napisanie tego komunikatu był dzisiejszy przypadek. Policja dowiedziała się o domokrążcach od dziennikarzy, do których, po czasie, ktoś zdecydował się napisać, by przestrzec mieszkańców przed parą ludzi w średnim wieku, próbującą wymuszać pieniądze od starszych sąsiadów.