Wiadomości

Nasz policjant zwycięzcą w wojewódzkim etapie konkursu

9 października 2018 r. w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbył się wojewódzki etap I Ogólnopolskiego Konkursu dla Policjantów – Oskarżycieli Publicznych. Celem było wyłonienie najwszechstronniejszego funkcjonariusza, pełniącego funkcję oskarżyciela publicznego, potrafiącego wykorzystać posiadaną wiedzę i umiejętności na rzecz bezpieczeństwa oraz porządku publicznego. Najlepszym okazał się policjant z Gliwic.

 


 

W konkursie udział wzięli policjanci zaangażowani i doświadczeni w zakresie pełnienia funkcji oskarżyciela publicznego. Każdą z jednostek garnizonu śląskiego reprezentował jeden funkcjonariusz.

Mundurowi rywalizowali w dwóch konkurencjach: pisemnym teście wiedzy, dotyczącym znajomości przepisów prawa oraz pisemnym teście z zakresu umiejętności rozwiązywania kazusów materialnego prawa wykroczeń. W obu konkurencjach zwyciężył podkom. Marcin Kikosicki z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach – w pierwszym teście okazał się bezkonkurencyjny.

Po podsumowaniu wyników poznaliśmy zwycięzców tego etapu. Klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

I miejsce – podkom. Marcin Kikosicki z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach

II miejsce – st. sierż. Bartosz Kowalewski z Komendy Powiatowej Policji w Wodzisławiu Śląskim

III miejsce – st. sierż. Mateusz Urowski z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach


 

Nagrody, puchary i pamiątkowe dyplomy, w imieniu komendanta wojewódzkiego, wręczył naczelnik wydziału prewencji KWP, mł. insp. Radosław Wola. Zdobywca pierwszego miejsca będzie reprezentował śląską policję w finale krajowym, który odbędzie się w dniach 19-20 listopada br. w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie.

Rola oskarżyciela publicznego w postępowaniu jest niezwykle ważna – to on bowiem, w imieniu społeczeństwa, stara się, aby sprawca czynu karalnego poniósł jak największą możliwą odpowiedzialność za swój czyn. Oskarżycielem publicznym w sprawach o przestępstwa jest prokurator, a w sprawach o wykroczenia społeczeństwo reprezentuje właśnie policjant.

  • podkom. M. Kikosicki