Wiadomości

Policjant z Gliwic wyróżniony medalem ministra zdrowia

Szef Ministerstwa Zdrowia wyróżnił asp. sztab. Krzysztofa Pietrzaka, służącego w gliwickim garnizonie na stanowisku dyżurnego, medalem Honorowy Dawca Krwi – Zasłużony dla Zdrowia Narodu. Odznaczenie przyznawane jest osobom, które oddały co najmniej 20 litrów krwi. Policjant z Gliwic, w ciągu ośmiu lat, oddał dla ratowania życia i zdrowia innych aż 22 litry.

Aspirant sztabowy Krzysztof Pietrzak jest krwiodawcą od 2010 roku. Jego 22 litry robią wrażenie, biorąc pod uwagę fakt, że dorosły mężczyzna ma w swym ciele od 5 do 6 litrów krwi.
Krzysztof Pietrzak (l.43) to bytomianin, od początku służy jednak w garnizonie gliwickim. Prywatnie – sportowiec, uprawia judo i boks w jednym z klubów w Bytomiu, pobija także kolejne rekordy w biegach (bierze udział w półmaratonach, teraz jego celem są maratony). A ponieważ jest człowiekiem skromnym, o wyróżnieniu nadanym przez ministra, kierownictwo komendy dowiedziało się od jego kolegów. Jak sam mówi, nie zamierza zaprzestać honorowego oddawania tego najcenniejszego daru, jakim jest krew. Dodaje też, że krwiodawców w zespole dyżurnych komendy miejskiej jest więcej. Wszyscy oni nie wskazują konkretnych odbiorców, chcąc, by ich krew wykorzystywana była wszędzie tam, gdzie ludzie w stanach zagrożenia życia potrzebują jej najbardziej.
Honorowymi krwiodawcami zespołu dyżurnych KMP są:
asp. szt. Robert Wieloch – 18,5 litra
asp. szt. Dariusz Trocha – 16,2 l
st. asp. Lech Rejnat – 16 l
asp. sztab. Grzegorz Szałański – 12,5 l
asp. szt. Robert Stolarczyk – 10 l
mł. asp. Damian Bajura – 7,2 l
asp. szt. Arkadiusz Nowak – 5 l

asp. szt. Grzegorz Lesiak – 1,8 l