WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Podsumowanie roku 2018 - Odprawa

W czwartek, 17 stycznia w Komendzie Miejskiej Policji w Gliwicach odbyła się roczna odprawa z udziałem zastępcy komendanta wojewódzkiego, insp. Romana Rabsztyna. Obecni byli prezydenci, burmistrzowie, wójtowie, szefowie prokuratur rejonowych, komendanci komisariatów, kierownicy komórek oraz jednostek organizacyjnych komendy. Podsumowano i oceniono pracę gliwickich policjantów w roku 2018. Odprawa była również oficjalnym pożegnaniem ze służbą dotychczasowego komendanta miejskiego – podinsp. Marka Bajcera. Komendant przeszedł na emeryturę z satysfakcją – zostawił garnizon w bardzo dobrej kondycji i z historycznie dobrymi wynikami.



Za bezpieczeństwo rejonu zamieszkałego przez ponad 300 tysięcy osób odpowiada gliwicki garnizon policji, któremu podlega siedem komisariatów – pięć w samych Gliwicach i po jednym w Knurowie oraz Pyskowicach. Cały garnizon etatowo liczy 701 funkcjonariuszy. 1 stycznia br. ich liczebność faktyczna wynosiła 678.
Jak obliczono, w 2018 roku, średnio dziennie, tylko w służbie patrolowej w terenie znajdowało się 97 policjantów. Dziennie, tu zbieg liczb, patrole te podejmowały 97 interwencji, zatrzymywały na gorącym uczynku trzech sprawców przestępstw. Każdego dnia stróże prawa ujawniali 53 wykroczenia, w tym 30 szczególnie uciążliwych. Każdego dnia legitymowali też średnio 209 osób, po czym ujawniali i zatrzymywali dwie poszukiwane lub zaginione.
Optymistyczną wiadomością dla mieszkańców Gliwic i powiatu jest kolejny już rok z utrzymującym się spadkiem liczby przestępstw kryminalnych i wzrostem ich wykrywalności. Fakt ten zawdzięczać można m.in. coraz lepszej prewencji oraz dodatkowym służbom patrolowym, opłacanym przez samorządy. Nasi funkcjonariusze mogą też pochwalić się wzrostem wykrywalności przestępstw kryminalnych – osiągnięto tu poziom 66 proc.
Policjanci przeprowadzili 5468 spraw karnych. Jednym z naszych priorytetów było zwalczanie przestępczości w tzw. siedmiu kategoriach, czyli zdarzeń najbardziej uciążliwych dla społeczeństwa. Wymieńmy je: bójka i pobicie, uszczerbek na zdrowiu, kradzież cudzej rzeczy, kradzież samochodu, kradzież z włamaniem, rozboje, wymuszenia i kradzieże rozbójnicze, uszkodzenie mienia. W 2018 odnotowano tu, podobnie zresztą jak w latach ubiegłych, spadek liczby wszczętych postępowań oraz osiągnięto znakomity wynik wykrywalności – 48,5 proc.
Optymizmem napawa fakt, że z roku na rok w naszym rejonie jest mniej wypadków drogowych. W 2017 pierwszy raz ich liczba spadła poniżej 200, w 2018 było jeszcze mniej, bo 163. W stosunku do roku 2017 spadła, o siedem, liczba ofiar śmiertelnych wypadków na drogach, zginęło 17 osób (głównie na drogach powiatowych). Wśród nich najwięcej było kierowców samochodów, pozostałe miejsca w statystykach podzielili pasażerowie, piesi, kierujący rowerami i jeden motorowerzysta.
Z dokładnymi danymi można się zapoznać w prezentacji (do pobrania tu: stan bezpieczeństwa, w załączonym pliku pdf).
Po omówieniu wyników garnizonu, z policjantami, prokuratorami i przedstawicielami władz samorządowych pożegnał się podinsp. Marek Bajcer, który poinformował o swojej decyzji przejścia do cywila. Komendant odebrał podziękowania od insp. Romana Rabsztyna oraz wszystkich uczestniczących w spotkaniu policjantów i gości.
Od 18 stycznia pełniącym obowiązki komendanta miejskiego w Gliwicach jest dotychczasowy komendant KMP Zabrze, mł. insp. Marek Nowakowski.

Powrót na górę strony