Wiadomości

Profilaktyka dla dzieci: nowy sposób przyswajania zasad

Po licznych akcjach policyjnych profilaktyków, dzieci z gliwickich przedszkoli wiedzą już sporo na temat zachowania podczas ferii czy wakacji, znają zawód policjanta, są zorientowane, na czym polega jego praca. Dlatego teraz jeden z funkcjonariuszy wydziału prewencji komendy miejskiej, sierż. sztab. Mateusz Piórkowski, wpadł na pomysł rozszerzenia „policyjnej oferty” dla przedszkolaków o tematykę związaną z zachowaniem w szkole, domu i na podwórku oraz zasady fair play. Na początek – próba stworzenia Minikodeksu Najmłodszego Przedszkolaka.

 

 

 


 

 

Nasz funkcjonariusz wymyślił swój własny scenariusz wspomnianego minikodeksu. Zaproponował w nim, by spotkania z najmłodszymi podzielić na trzy części. I tak pierwsza nastawiona jest na pięć podstawowych zasad przedszkolaka (uważnie słuchające uszy, zawsze pomocne ręce, cichutko mówiące usta, ostrożnie chodzące nogi, uważnie patrzące oczy). By dzieci lepiej je przyswoiły, policjant zaproponował grę – maluchy rzucają specjalną kostką z wypisanymi zasadami i muszą omówić te, które wypadną. Gdy uda się zapamiętać wszystkie reguły, w nagrodę przedszkolaki oglądają bajkę dotyczącą bezpieczeństwa lub bawią się w młodego technika kryminalistyki.

Ten projekt sierżant Piórkowski zrealizował już podczas dwóch pilotażowych spotkań w gliwickich przedszkolach nr 21 i 41. Pomysł sprawdził się, co było widać po reakcjach i dzieci, i nauczycieli.

 

Źródło fotografii: strona FB przedszkoli nr 21 i 41 w Gliwicach.

  • Dzieci przedszkolne pochylone nad stołem
  • Dzieci pochylone nad kartką papieru