WIADOMOŚCI

„Szkoda Ciebie na takie patoklimaty” – spotkanie w ośrodku dla młodzieży

W Młodzieżowym Ośrodku Socjoterapii w Sośnicy gliwiccy policjanci przeprowadzili warsztaty związane z tematyką dopalaczy, bezpieczeństwa oraz autoagresji Wzięło w nich udział 32 wychowanków oraz dyrekcja i pedagodzy. Młodzież chętnie zabierała głos, dyskutowała. Wszyscy doszli do jednej konkluzji: zażywanie środków psychoaktywnych zawsze daje negatywne efekty.

Zajęcia prowadzone przez policyjnych profilaktyków mają uświadomić młodym ludziom – na konkretnych przykładach, jakie dotknęły ich rówieśników – że substancje psychoaktywne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, często prowadzą do zgonu.
Lekarze ostrzegają, że dopalacze to bomba zegarowa, której skutków wybuchu nie da się przewidzieć. Ich zdaniem, uszkodzenia mózgu mogą pojawić się dopiero kilka lat później, np. w postaci psychoz, zaburzeń osobowości czy uszkodzeń wątroby.
Przypominamy, że dopalacze to poważne zagrożenie nie tylko dla zdrowia, ale i życia. Działają na ośrodkowy układ nerwowy, wpływają negatywnie na pracę mózgu. Mają postać tabletek, proszków, mieszanek ziół, suszu, kadzidełek czy naklejek, tzw. tatuaży. Sprzedawane są w sklepach lub przez internet pod nazwą artykułów kolekcjonerskich, często z umieszczonym komunikatem: „Produkt nie do spożycia”. Niebezpieczeństwo zażywania wynika z faktu, że ich skład chemiczny nie jest znany, może podlegać wahaniom i modyfikacjom. Nigdy nie wiadomo, jak po zażyciu zareaguje konkretny organizm.

Na co powinno się zwrócić uwagę, co powinno zaniepokoić rodzica/opiekuna:
* wygląd oczu (zaczerwienione spojówki lub brzegi powiek, łzawienie, opadnięcie powieki, nadmierne rozszerzenie lub zwężenie źrenic, powolna reakcja źrenic na światło, oczopląs przy wpatrywaniu się w stały punkt),
* złe samopoczucie, brak chęci do życia, depresja,
* stany euforyczne, gadatliwość, a następnie otępienie i apatia,
* zmiana nawyków żywieniowych – brak apetytu lub objadanie się,
* kłopoty w szkole, wagary, pogorszenie ocen,
* próby wyłudzania lub podbieranie pieniędzy na nieokreślone wydatki,
* nieuzasadnione ataki złości, agresji,
* wychodzenie z domu na krótko, poprzedzone dzwonkiem domofonu lub telefonem od nieznanej osoby,
* wprowadzenie do słownictwa nowych zwrotów, często niezrozumiałych dla dorosłych, tzw. slangu narkotykowego,
* pojawienie się w domu nowych akcesoriów (lufki, sreberka, małe woreczki z zamknięciem strunowym – tzw. dilerki),
* zmiana zapachu ciała.

  • Policjant prowadzi wykład. Słuchacze - młodzież siedzi na krzesłach.
  • Policjant umundurowany stoi przy tablicy szkolnej i naucza.