WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

W Knurowie kontrolowano zbiorniki wodne

Policjanci z knurowskiego komisariatu wraz z zarządem PZW Koło 28 Knurów, Społeczną Strażą Rybacką przy Kole nr 28 Knurów oraz przedstawicielami Straży Miejskiej, WOPR, oraz leśniczym skontrolowali rejony zbiorników wodnych. Podczas oględzin akwenów poszukiwano słabych punktów w oznakowaniu oraz potencjalnie niebezpiecznych miejsc.


Przed okresem wakacyjnym postanowiono dokonać przeglądu zbiorników wodnych na terenie miasta Knurów. Głównym celem wspólnego wyjazdowego posiedzenia było ustalenie nieprawidłowości oraz określenie potrzeb z zakresu poprawy bezpieczeństwa w rejonach wodnych. W trakcie kontroli stwierdzono konieczność postawienia dodatkowego znaku zakaz kąpieli na Łowisku 737 Moczury.

Przy okazji warto przypomnieć amatorom wędkarstwa, że osoby łowiące ryby powinny posiadać przede wszystkim kartę wędkarską oraz zezwolenie od Polskiego Związku Wędkarskiego. Inicjatorem działań był dzielnicowy knurowskiego komisariatu asp. Krzysztof Hoffman, a zarazem komendant Społecznej Straży Rybackiej przy kole PZW nr 28 Knurów.
 

Stróże prawa przypominają, że każda osoba, która chce legalnie łowić ryby, musi posiadać kartę wędkarską. Z tego obowiązku zwolnione są tylko następujące osoby:

osoby do lat 14, ale mogą one uprawiać amatorski połów ryb pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę (po ukończeniu 14 lat i wyrobieniu karty, młody wędkarz aż do ukończenia 16. roku życia nie może bez opieki łowić w nocy);

Aby stać się właścicielem karty wędkarskiej, należy złożyć wniosek w starostwie powiatowym (karty wydaje starosta). Do wniosku należy załączyć zaświadczenie o zdaniu egzaminu ze znajomości ochrony i połowu ryb, dwa zdjęcia o wymiarach 3,5 x 4,5 cm oraz dowód uiszczenia opłaty za wydanie karty wędkarskiej.

Za brak karty wędkarskiej i zezwolenia grozi grzywna. Dokumenty zawsze należy mieć przy sobie, gdyż w przeciwnym razie zostaniemy potraktowani tak, jakbyśmy ich w ogóle nie mieli (nie wyrobili karty, nie uzyskali zezwolenia). W obu przypadkach mandat wyniesie 200 zł.

 

Ciepłe dni sprzyjają nie tylko wędkowaniu lecz przede wszystkim wypoczynkowi nad wodą. Często korzystamy z kąpieli. Aby jednak ten wypoczynek był bezpieczny, musimy pamiętać, że nasze bezpieczeństwo, a szczególnie najmłodszych zależy w dużej mierze od nas samych. Przestrzegajmy więc podstawowych zasad, które powinny obowiązywać podczas wypoczynku nad wodą. To zasady uniwersalne.

Pamiętajmy:

Bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. „Dzikie kąpieliska” zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona. Nie wolno pływać też na odcinkach szlaków żeglugowych oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych.

Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy. Stosujmy się do uwag i zaleceń ratownika.

  • Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni).
  • Nie pływajmy w czasie burzy, mgły (kiedy widoczność wynosi poniżej 50 metrów), gdy wieje porywisty wiatr.
  • Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody zmoczmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi.
  • Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy.
  • Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni.
  • Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło.
  • Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu.
  • Nie przystępujmy do pływania na czczo – wzmożona przemiana materii osłabia nasz organizm.
  • Nie pływajmy również bezpośrednio po posiłku – zimna woda może doprowadzić do bolesnego skurczu żołądka, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje.
  • Nie przeceniajmy swoich umiejętności pływackich. Jeśli chcemy wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyńmy asekurowani przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinniśmy mieć założony czepek aby być widocznym dla innych w wodzie. Można do tego celu użyć bojki na szelkach.
  • Nie wypływajmy za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne.

Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie.

 

Przed wypłynięciem poinformujmy najbliższych lub znajomych dokąd, z kim i jakim sprzętem wypływamy oraz o przewidywanej porze powrotu.

 


 

  • Mężczyźni po cywilnemu i policjant pochylają się i patrzą w stronę jeziora
  • Meżczyźni po cywilnemu i umundurowany policjant.
  • Cywile i policjant na brzegu jeziora
  • Grupa mężczyzn idzie ścieżką leśną
  • Mężczyźni po cywilnemu i policjanci pozują do zdjęcia
Powrót na górę strony