Akcja NURD – policjanci rozmawiali z pieszymi - WIADOMOŚCI - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

WIADOMOŚCI

Akcja NURD – policjanci rozmawiali z pieszymi

Podczas wczorajszej akcji NURD (Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego) więcej patroli niż zwykle skierowano w Gliwicach do bacznej obserwacji kierowców i pieszych w rejonie skrzyżowań. Policjanci rozmawiali z pieszymi, rozdawali odblaski, uczyli dzieci zasad przekraczania jezdni. Nie obyło się bez mandatów dla kierujących, którzy zachowali się niebezpiecznie.

Policjanci ruchu drogowego gliwickiej komendy, prócz zadań bieżących, związanych z obsługą zdarzeń, reagowaniem na obserwowane wykroczenia oraz szeregiem innych obowiązków, wykonują zadania profilaktyczne. Pomagają im w tym dzielnicowi i mundurowi innych pionów. I mimo że funkcjonariusze – praktycznie bez przerw, z priorytetem jak najszybszej obsługi – jeżdżą do zdarzeń z polecenia oficera dyżurnego, słyszy się opinie, że... na ulicach brakuje policji.
Odkrywczym nie będzie tu stwierdzenie, że nie ma na świecie kraju, w którym liczebność naszej formacji byłaby tak wielka, by na każdej ulicy, przy każdym przejściu czy skrzyżowaniu stał policjant. Zatem co robić, ażeby zminimalizować liczbę wypadków? Podpowiadamy.
Możliwości dostępne każdemu z nas to: wolniejsza i mniej agresywna jazda, wyrobienie w sobie zasady, że podczas jazdy nie dotykamy telefonu, zwalnianie w rejonie przejść dla pieszych, potępianie osób chwalących się piractwem za kierownicą, reagowanie na przypadki (choćby podejrzenia) nietrzeźwości, powiadamianie pod numer 997 o zaobserwowanych niebezpiecznych zachowaniach kierowców. Jako piesi, w porach zmniejszonej widoczności, powinniśmy zaś używać odblasków.
Zmianę sytuacji na drogach musimy zacząć od siebie. Policyjne obserwacje wskazują, że wolniejsza jazda, choćby jednego samochodu, działa na innych kierowców – samochody z pobliża też redukują prędkość. I odwrotnie: gdy jedziemy szybciej, pojawiają się osoby chcące nas dogonić, u których żyłka sportowa nakazuje nawet wyprzedzanie. To wstęp do samonapędzającego się zjawiska permanentnego przekraczania dozwolonych prędkości.

Przypominamy zasady, które pozwolą pieszym przeżyć na drodze:
* kierowca, zbliżając się do tzw. pasów, powinien zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu,
* jeśli kierowca skręca w drogę poprzeczną, jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez ulicę, w którą wjeżdża samochód,
* kierującemu zabrania się w szczególności: wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim (z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany), omijania pojazdu jadącego w tym samym kierunku, lecz zatrzymującego się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.

Policjanci apelują także o rozsądek do pieszych, o używanie elementów odblaskowych nie tylko poza obszarem zabudowanym, ale na wszystkich nieoświetlonych drogach. Korzystanie z nich kilkakrotnie zwiększa widoczność pieszego/rowerzysty, przez co kierujący pojazdem ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania. Obecnie, ze względu na porę roku, gdy dni stają się coraz krótsze, szczególnie należy zadbać o bycie widocznym na drodze.

 

  • Policjant stoi przy przejściu dla pieszych
  • policjanci rozmawiają z pieszymi
  • Policjanci wręczają odblask pieszej
  • Policjant rozmawia z kierowcą niebieskiego auta
  • Policjanci rozmawiają z pieszymi
  • Policyjny radiowóz a za nim policjant kontrolujący samochód