WIADOMOŚCI

Policjanci i strażacy dbają o bezpieczeństwo skautów

Data publikacji 14.07.2020

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach wraz ze strażakami przeprowadzili inspekcję obozu harcerskiego w lesie na terenie gminy Rudziniec. Obozowisko znajduje się w lesie w rejonie miejscowości Łącza. Nieprzewidywalna pogoda – nawałnice i tornada – to zagrożenia, które, niestety, są realne również w naszym kraju. Doświadczenie tragedii z 2017 roku nakazuje zaś „dmuchać na zimne”, przygotowywać, szkolić i instruować.Data 12 sierpnia 2017 roku pozostanie przestrogą dla organizatorów obozowisk. Wówczas nad Pomorzem przeszły gwałtowne burze z silnymi porywami wiatru. Tornado połamało drzewa, zniszczony został zorganizowany w lesie obóz, zginęły dwie 13-letnie harcerki, wiele osób było rannych.
Pamiętając o tamtej tragedii, gliwiccy policjanci i strażacy dbają o bezpieczeństwo młodych ludzi wypoczywających w powiecie gliwickim. 14 lipca przed południem funkcjonariusze komendy miejskiej i komisariatu w Pyskowicach, wraz ze strażakami PSP w Gliwicach i OSP w Łączy, skontrolowali obóz harcerski w lasach na terenie gminy Rudziniec.
W trakcie wizyty, kontroli została poddana prawidłowość przygotowanych algorytmów alarmowych, miejsc ewentualnej ewakuacji oraz procedur postępowania w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia uczestników obozu. Kadrę przeszkolono w zakresie łączności przez radiostację. Radiotelefon z zaprogramowaną częstotliwością PSP wypożyczyli zaś harcerzom strażacy.
Dodatkowo nasz policjant, sierż. sztab. Mateusz Piórkowski, przeprowadził z uczestnikami krótką pogadankę na temat obowiązującego w Polsce prawa i jego przestrzegania oraz podstawowych zasad bezpieczeństwa.