WIADOMOŚCI

Prawie 500 zarzutów za usiłowanie i dokonanie oszustw bankowych

Data publikacji 04.08.2020

Policjanci z Gliwic zebrali materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie blisko 500 zarzutów popełnienia przestępstwa 22-letniemu mieszkańcowi tego miasta. Mężczyzna jest podejrzany o usiłowanie i dokonanie kilkuset oszustw na szkodę instytucji bankowej. Grozi mu za to kara do 8 lat więzienia.

Śledczy z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach zajmowali się sprawą od ponad dwóch lat. Ich analityczna praca przyniosła efekty, w wyniku których zebrano materiał dowodowy, pozwalający na przedstawienie podejrzanemu o oszustwa 22-latkowi prawie 500 zarzutów.

Z ustaleń gliwickich policjantów wynika, że mężczyzna, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, dokonywał płatności bezgotówkowych przy użyciu karty płatniczej, umożliwiającej realizowanie transakcji w formie “zbliżeniowej”. Był świadomym tego, że system bankowy nie dokona od razu sprawdzenia salda konta i przeprowadzona transakcja nie obciąży automatycznie rachunku, pozwalając dokonać płatności, pomimo braku środków. W ten sposób powodował nieuprawniony debet na rachunku, bez zamiaru jego uregulowania. Wszystkich tych czynów gliwiczanin dopuścił się w na przełomie 2015 i 2016 roku.

O dalszym losie mężczyzny zadecyduje teraz gliwicki sąd. Podejrzanemu grozi za to kara do 8 lat więzienia.