WIADOMOŚCI

Wszystko dobrze się skończyło - apelujemy o trzymanie się zasad

Wczoraj przed godz. 15.00 policjanci z Gliwic otrzymali informację o zaginięciu w lesie, podczas grzybobrania, 86-letniego mężczyzny. Dzwonił jego 70-letni kolega. Panowie wybrali się na grzyby w rejon miejscowości Borowiany w gminie Wielowieś i w pewnym momencie się rozdzielili.

Po zawiadomieniu policja rozpoczęła poszukiwania. W rejon wyruszyli mundurowi z Pyskowic i Tarnowskich Gór. Po półtorej godzinie znaleziono zaginionego. 


Zabłądzić w lesie może każdy, dlatego warto być gotowym na każdą ewentualność – w tym przypadku mężczyźni dobrze przygotowali się do wyprawy. To ważne, że na grzyby wybrali się we dwójkę, byli odpowiednio ubrani i mieli naładowane telefony komórkowe. 

Komunikat KMP Tarnowskie Góry – o odnalezieniu 86-latka.

 Jesienią policjanci częściej niż w innych porach roku poszukują osób zaginionych w lasach. Dzieje się tak pewnie dlatego, że ulubionym zajęciem wielu Polaków jest grzybobranie. Na grzyby wybierają się jednak nie tylko osoby w tym zajęciu wprawione, także te początkujące. Pamiętajmy więc: ktoś, kto nie ma doświadczenia w chodzeniu po zalesionych terenach, łatwo może się w nich zgubić. Poza tym każdemu może zdarzyć się nagła choroba lub wypadek. Co wtedy zrobić?
Najważniejsze: nie panikować. Panika prowadzi jedynie do wewnętrznego chaosu, przez który można popełnić niebezpieczne błędy. Warto usiąść i na spokojnie zastanowić się, co robić. Pamiętajmy: las w naszym rejonie to nie tajga czy amazońska dżungla, można go przejść pieszo i zawsze wyjść w miejscu, w którym znajdą się np. domy i ewentualnie poprosić kogoś o pomoc.
Istotne jest jednak, by do lasu nigdy same nie chodziły osoby starsze czy schorowane! Towarzysz podczas grzybobrania to dla takiego człowieka gwarancja pomocy w razie problemu.

Poniżej kilka rad dla grzybiarzy:

  • – przed wyjściem do lasu warto powiadomić bliskich o swojej wyprawie oraz wskazać najbliższą okolicę, w której będziemy przebywać; powiedzmy też, kiedy zamierzamy wrócić do domu,
  • – do lasu najlepiej wybrać się w towarzystwie – im więcej osób, tym lepiej; dzieci, osoby starsze i schorowane nie powinny same chodzić na takie wycieczki,
  • – kiedy na grzyby wybieramy się z dziećmi, nie traćmy ich z oczu i nie pozwalajmy odchodzić samym zbyt daleko;
  • – nie zapominajmy o zabraniu latarek i elementów odblaskowych, dzięki którym w czasie zapadającego zmroku będziemy bardziej widoczni,
  • – najlepiej wybrać się do lasu o takiej porze, by zdążyć jeszcze przed zmrokiem wrócić do domu,
  • – przydatny jest telefon komórkowy z naładowaną baterią, który może okazać się pomocny w sytuacjach kryzysowych,
  • – warto być przygotowanym na zmianę pogody, dlatego podczas leśnych spacerów nieodzowna jest kurtka przeciwdeszczowa i odpowiednie obuwie,
  • – kiedy nie jesteśmy pewni co do swojej orientacji w terenie, lepiej nie odchodźmy zbyt daleko od drogi – w głębi lasu bardzo szybko można zgubić drogę powrotną,
  • – zbierajmy tylko grzyby jadalne, a jeśli nie mamy pewności co do rodzaju grzybów, jakie zebraliśmy, po powrocie skonsultujmy ze znawcami.

Podsumowując: bezpieczeństwo w lesie zależy przede wszystkim od nas samych. Pamiętajmy też o tym, aby przy okazji dbać o środowisko i nie pozostawiać po sobie śmieci.