WIADOMOŚCI

Jednak nie słyszała o tej metodzie... Straciła oszczędności życia

Śledczy z wydziału do walki z przestępczością przeciwko mieniu gliwickiej komendy miejskiej prowadzą dochodzenie w sprawie oszustw metodą ,,na policjanta”. W piątek fałszywy funkcjonariusz zadzwonił pod numer telefonu STACJONARNEGO i wyłudził na potrzeby swojego „śledztwa” aż 70 tys. zł, zaś pomogła mu sama ofiara, która, by uchronić swe oszczędności z banku, przekazała je oszustowi.

 

 


60-letnia mieszkanka jednej z podgliwickich miejscowości dała się nabrać na historię przedstawioną jej przez podszywającego się pod oficera CBŚP mężczyznę. Informacja, jaką uzyskała, była tą samą, przed którą wciąż przestrzegają policjanci i wszystkie media. 
Oszczędności, deponowane w jednym z banków, były rzekomo zagrożone. Przerażona kobieta podała przestępcom numer swojego telefonu komórkowego, po czym, cały czas będąc „na połączeniu” telefonicznym, wsiadła do samochodu i pojechała do placówek bankowych w Knurowie oraz Czerwionce-Leszczynach, gdzie realizowała polecenia i wypłacała oszczędności życia. Dalej sytuacja rozegrała się standardowo – w umówionym miejscu, przez otwarte okno samochodu, wydała „tajnemu policjantowi” gotówkę. 
Przy takich sprawach rodzą się pytania: dlaczego ludzie nie słyszeli o oszukańczej metodzie, dlaczego dali się nabrać, mimo zakrojonych na szeroką skalę kampanii informacyjnych, czy rodzina rozmawiała i uczulała swoich seniorów? Pytanie do internautów: czy wy poruszaliście ten temat ze swoimi rodzicami, babciami, starszymi osobami z rodziny? 


Po raz kolejny przypominamy: Policja nigdy nie prosi obywateli o przekazywanie pieniędzy czy wykonywanie operacji bankowych. 
I znów apelujemy o ostrzeganie starszych członków rodziny, znajomych. Poruszanie zasłyszanych przykładów działania przestępców, znajomość ich metod, a przede wszystkim rozsądek uniemożliwią oszustom ich proceder.