Przestrzegamy! Nie WOLNO podawać danych bankowych! - WIADOMOŚCI - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

WIADOMOŚCI

Przestrzegamy! Nie WOLNO podawać danych bankowych!

Data publikacji 23.11.2020

Tylko w czasie minionego weekendu do gliwickich komisariatów wpłynęły trzy zawiadomienia od osób, które wystawiały swoje przedmioty do sprzedaży na jednym z popularnych portali ogłoszeniowych. Udający zainteresowanie ofertą przestępcy prosili o kontakt za pośrednictwem internetowych komunikatorów i przesyłali linki do wypełnienia danych konta (karty), na które, jak przekonywali, „zamierzali” wpłacić pieniądze. Pod żadnym pozorem nie wolno wypełniać tabelek w przesyłanych linkach!

 

Gdy przestępcy uzyskają kilka danych, w tym numery karty płatniczej, saldo konta czy datę urodzenia, stracimy pieniądze. W niektórych przypadkach oszuści próbowali uzyskać numer CVV karty – nikomu nie wolno go podawać! 

Osoby, które zgłosiły się do gliwickich śledczych, to mężczyźni w wieku 25 i 31 lat oraz 49-letnia kobieta. Oferowali do sprzedaży konsolę do gier, zestaw klocków, odzież. 
Prosimy o poruszanie tematu przestępstw tą metodą podczas rozmów z rodziną, ze znajomymi. Liczba oszustw już dokonanych, jak i ich prób zgłoszonych policji rośnie. Rodzi się więc pytanie: jaka jest ciemna liczba przestępstw, których pokrzywdzeni nie zgłosili organom ścigania?