Kronika KMP Gliwice

Nowa gliwicka „trójka” oficjalnie otwarta

Wczoraj (15 lutego 2016 r.) otwarto nowy III Komisariat Policji w Gliwicach. Budynek powstał przy ul. Pszczyńskiej, na działce przekazanej nieodpłatnie przez miasto. Inwestycja kosztowała prawie 15 mln zł. Obiekt to finał starań kierownictwa policji i gliwickiego samorządu o poprawę warunków służby policjantów oraz obsługi obywateli.

Otwarcia dokonał Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Jarosław Szymczyk i Zastępca  Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicacj insp. Piotr Kucia, w obecności prezydenta Gliwic Zygmunta Frankiewicza, kadry kierowniczej garnizonu śląskiego oraz  przedstawicieli instytucji współpracujących na codzień z Policją. Po uroczystościach przeprowadzonych zgodnie z ceremoniałem, z udziałem policyjnej orkiestry oraz kompanii reprezentacyjnej KWP, wszyscy goście mogli zwiedzić obiekt. Przy okazji otwarcia komisariatu policjanci z tej jednostki otrzymali też nowy radiowóz nieoznakowany – opla astrę 4.

Stary budynek „trójki” mieścił się przy ul. Akademickiej. Powstał w latach 20. XX wieku. Po odzyskaniu ziem zachodnich użytkowany przez policję niemiecką obiekt przejęła Milicja Obywatelska. Tu, na II piętrze, mieściła się również Milicyjna Izba Dziecka, zmieniona potem na izbę policyjną i zamknięta w połowie lat 90.

Nowy budynek, mieszczący się przy ul. Pszczyńskiej, to komisariat wraz z zapleczem garażowo-warsztatowym. Ma powierzchnię 2260 m kw. i trzy kondygnacje. Odpowiada założeniom zawartym w resortowych uwarunkowaniach, określonych w księdze standaryzacji komend i komisariatów polskiej policji, a jednocześnie wpisuje się w ciągłość zabudowy pierzei południowej ulicy Pszczyńskiej.

Budynek posiada trzy strefy dostępności: strefę A – otwartą i półotwartą (przestrzeń ta ma elewację w kolorze jasnoszarym), strefę B – zamkniętą, niedostępną dla interesantów (elewacja w kolorze grafitowym). Strefą zamkniętą są pomieszczenia dyżurki, serwerowni, archiwum, magazynu depozytów oraz powierzchnie pomieszczeń do ćwiczeń technik interwencyjnych wraz z szatniami i węzłami sanitarnymi.

Komisariat zaprojektowano tak, by zapewnić warunki do korzystania z niego osobom niepełnosprawnym – znajduje się tu pokój pierwszego kontaktu oraz odpowiednio dostosowana toaleta. Osoba niepełnosprawna będzie miała możliwość dostania się do budynku za pośrednictwem specjalnie zaprojektowanego, łagodnego podjazdu.

„Trójka”, to ważny element bezpieczeństwa miasta. 65 zatrudnionych tu policjantów co roku prowadzi ok. 1,5 tys. postępowań przygotowawczych, przeprowadza ok. 7 tys. interwencji. Codziennie przyjmowanych jest ponad 100 obywateli. W rejonie działania III Komisariatu Policji znajdują się dzielnice Trynek i Bojków, osiedla Baildona i Politechnika oraz część ścisłego centrum. Na stałe zameldowanych jest tu 45 tys. mieszańców, a dodatkowo liczbę tą należy zwiększyć o ok. 30 tys. studentów wyższych uczelni. W rejonie znajduje się także dworzec PKP, centrum przesiadkowe na pl. Piastów, siedziby wielu instytucji państwowych i firm.

Po oficjalnych uroczystościach  budynek "trójki" był otwarty dla mieszkańców. Najliczniejszą grupę zwiedzających stanowily dzieci z półkoloniii organizowanej przez Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 z ul. Żwirki i Wigury. Największe emocje u młodych gliwiczan wzbudziy: pomieszczenie dla zatrzymanych, pokój okazań i sala narad. Dzieci dowiedziały się jakie są zadania policjantów różnych pionów, na koniec otrzymały odblaskowe opaski.

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 27.94 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 8.72 MB)

Powrót na górę strony