Razem bezpieczniej. Szkolenie RUN-HIDE-FIGHT - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Wiadomości

Razem bezpieczniej. Szkolenie RUN-HIDE-FIGHT

15 marca w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Gliwicach odbyła się konferencja dotycząca zasad postępowania w przypadku zdarzeń z aktywnym strzelcem. To element projektu edukacyjnego, jaki od pewnego czasu realizuje policja, przede wszystkim w placówkach oświatowych. W spotkaniu udział wzięli pracownicy starostwa oraz przedstawiciele samorządów powiatu gliwickiego. Celem było zaprezentowanie działań służb mundurowych i ratowniczych w sytuacji związanej z atakiem zabójcy.

Zjawisko to nie dotknęło jeszcze naszego kraju, jednak doświadczenia innych państw nakazują czujność i gotowość na każdą ewentualność. „Aktywny zabójca” lub „aktywny strzelec” to osoba, której celem jest zabicie jak największej liczby ludzi w jednym miejscu, bez względu na wiek, płeć, przekonania, wiarę. Działa najczęściej na obszarach silnie zurbanizowanych i gęsto zaludnionych. Napastnik używa często broni palnej krótkiej, ale może również użyć siekiery, noża itp.
Szkolenie przeprowadzili funkcjonariusze Komendy Miejskiej Policji w Gliwicach – mł. asp. Dominik Polak, instruktor strzelectwa i pirotechnik, oraz asp. szt. Katarzyna Wosik i asp. szt. Aneta Sokalla z wydziału prewencji. Za pomocą środków multimedialnych policjanci prezentowali materiały szkoleniowe dotyczące podejrzanych pakunków. Większość społeczeństwa nie ma realnej wiedzy o mechanizmach i efektach wybuchu, dlatego też filmy i zdjęcia z pewnością pozostaną uczestnikom szkolenia w pamięci.
Nasi mundurowi przekazali urzędnikom m.in. wiedzę na temat algorytmu postępowania. Właściwa reakcja na taki atak powinna być podporządkowana zasadzie opracowanej przez FBI: „run, hide, fight / uciekaj, schowaj się, walcz”:

  • wyprowadzenie, ucieczka (ewakuacja) osób w sposób bezpieczny poza teren obiektu, z równoczesnym powiadomieniem służb,
  • jeżeli powyższe nie jest możliwe do wykonania, należy osoby odseparować od zagrożenia poprzez zamknięcie i zabarykadowanie się w jak najtrudniej dostępnych miejscach obiektu,
  • gdy nie ma możliwości ucieczki ani ukrycia, stan wyższej konieczności obliguje wszystkich do podjęcia walki wszelkimi możliwymi metodami.