Odwiedzili grób nestora polskiej kryminalistyki - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Wiadomości

Odwiedzili grób nestora polskiej kryminalistyki

Na początku czerwca policjanci z II Komisariatu Policji w Gliwicach odwiedzili Lwów, miasto bliskie sercom wielu Polaków ze względu na jego historię związaną z naszym krajem. Złożyli kwiaty i zapalili znicze m.in. na grobie przedwojennego polskiego policjanta insp. dr. Władysława Sobolewskiego.Podczas swojego urlopu nasi funkcjonariusze zwiedzali zachodnią części Ukrainy. Przy okazji odwiedzili najstarszą, zabytkową nekropolię Lwowa – cmentarz Łyczakowski, miejsce pochówku wielu zasłużonych dla Polski ludzi kultury, nauki i polityki. Policjanci złożyli kwiaty i znicze na grobie insp. dr. Władysława Sobolewskiego, uważanego za ojca i pioniera naszej kryminalistyki. Sobolewski to wybitna postać przedwojennej policji państwowej. Jego badania pozwoliły wprowadzić do użytku naukowego ekspertyzy z zakresu broni palnej, łusek i pocisków.
Stróże prawa z Gliwic udali sięteż na cmentarz Obrońców Lwowa, nazywany Cmentarzem Orląt, który stanowi część Łyczakowskiego, by oddać hołd spoczywającym tamuczestnikom obrony miasta w latach 1918-1920.
Mundurowi z „dwójki” to zapaleni turyści, którzy od wielu lat organizują wycieczki połączone z uczczeniem pamięci zasłużonych Polaków, pochowanych poza granicami naszej ojczyzny.

  • Grupa policjantów po cywilnemu stoi przy grobowcu