WIADOMOŚCI

Informacja

Strona znajduje się w archiwum.

Imprezy masowe to logistyczne wyzwanie

Wójt, burmistrz i prezydent miasta mają obowiązek kontrolowania zgodności przebiegu imprezy masowej z warunkami określonymi w zezwoleniu. W przypadku stwierdzenia niespełnienia przez organizatora warunków, to nie policja powinna przerwać imprezę, lecz osoba do tego uprawniona – przedstawiciel organu wydającego zezwolenie.

 


Wczoraj w gliwickiej komendzie, z inicjatywy wydziału sztabu, odbyło się spotkanie z przedstawicielami lokalnych samorządów – prezydentów, burmistrzów, wójtów oraz służb (policja, PSP, WPR, PIS). Tematem było wyjaśnienie i doprecyzowanie zadań oraz obowiązków z zakresu zezwoleń na przeprowadzanie imprez masowych oraz wydawania opinii właściwych służb.


Organizator imprezy masowej musi zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom. Jest szereg wymogów określonych w ustawie, których niedopełnienie może przynieść wiele kłopotów.
Każdy odpowiedzialny z ramienia wydających zgodę oraz organizujących imprezę masową musi dokładnie zapoznać się z przepisami ustawy – można ją pobrać tu: Kliknij TU.

 


Impreza masowa, zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie imprez masowych, to impreza sportowa, artystyczna lub rozrywkowa, na której liczba miejsc dla osób na stadionie czy w innym obiekcie niebędącym budynkiem lub na terenie umożliwiającym przeprowadzenie imprezy masowej wynosi nie mniej niż 1 tys., a w przypadku hali sportowej lub innego budynku umożliwiającego przeprowadzenie imprezy nie mniej niż 300.


Musimy wiedzieć, że nie są imprezami masowymi te odbywające się w teatrach, operach, operetkach, filharmoniach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury i galeriach sztuki, a także organizowane w placówkach oświatowych, imprezy sportowe z przeznaczeniem wyłącznie dla sportowców niepełnosprawnych, imprezy organizowane w ramach współzawodnictwa sportowego dzieci i młodzieży oraz rekreacyjne.
Osoba, podmiot prawny zamierzający przeprowadzić imprezę masową, musi pamiętać o terminach i obowiązkach. Jednym z nieprzekraczalnych terminów jest minimum 30-dniowy okres przed planowanym zdarzeniem, kiedy organizator występuje do organu z wnioskiem o wydanie zezwolenia na przeprowadzenie imprezy masowej. Poza prezydentem, burmistrzem czy wójtem trzeba powiadomić szereg innych podmiotów: komendanta miejskiego policji, komendanta straży pożarnej, dysponenta ratownictwa medycznego itp. Mówi o tym art. 25. wspomnianej ustawy.

Główne obowiązki organizatora w zakresie bezpieczeństwa podczas organizacji imprezy masowej:
- zapewnienie bezpieczeństwa osobom uczestniczącym w imprezie;
- ochrona porządku publicznego;
- zabezpieczenie pod względem medycznym;
- zapewnienie odpowiedniego stanu technicznego obiektów budowlanych wraz ze służącymi tym obiektom instalacjami i urządzeniami technicznymi, w szczególności przeciwpożarowymi i sanitarnymi.

Organizator zapewnia:
- spełnienie wymogów określonych, w szczególności, w przepisach prawa budowlanego, w przepisach sanitarnych i dotyczących ochrony przeciwpożarowej;
- udział służb porządkowych, informacyjnych oraz kierującego tymi służbami kierownika do spraw bezpieczeństwa;
- pomoc medyczną;
- zaplecze higieniczno-sanitarne;
- wyznaczenie dróg ewakuacyjnych oraz umożliwiających dojazd pojazdom służb ratowniczych i policji;
- warunki do zorganizowania łączności pomiędzy podmiotami biorącymi udział w zabezpieczeniu imprezy masowej;
- sprzęt ratowniczy i gaśniczy oraz środki gaśnicze niezbędne do zabezpieczenia imprezy masowej w zakresie działań ratowniczo-gaśniczych;
- wydzielone pomieszczenia dla służb kierujących zabezpieczeniem imprezy masowej.

Powrót na górę strony