Wiadomości

Dzielni obywatele wykazali się postawą godną pochwały

Młodzi ludzie (dwaj mężczyźni i kobieta), widząc coś podejrzanego, nie pozostali obojętni, zareagowali i w ten sposób, być może, uratowali czyjeś zdrowie lub mienie. Natomiast sprawcy czynów karalnych nie pozostaną dzięki nim bezkarni – nauczka, jaką otrzymają, powinna działać trzeźwiąco na przyszłość.Wczoraj, 31 stycznia około godziny 18.30, w Knurowie uwagę jadącego samochodem 34-letniego mieszkańca tego miasta zwrócił podejrzany sposób poruszania się pojazdu marki Renault. 34-latek zareagował w odpowiednim momencie – skorzystał z pierwszej możliwości, jaka się nadarzyła i nie narażając nikogo, zablokował podejrzane auto. Kiedy podbiegł do kierowcy, już po wstępnej wymianie zdań wiedział, że intuicja go nie myliła. 63-latek jadący scenicem okazał się pijany (policyjne badanie wykazało u niego później prawie 2,5 promila alkoholu we krwi). Knurowianin wezwał na miejsce stróżów prawa, nietrzeźwy kierowca został zatrzymany.
Do równie ważnej interwencji doszło wczoraj ok. godz. 20.30 w Żernicy. Dwoje młodych ludzi, kobieta i mężczyzna, zainteresowało się samochodem marki Honda, którego kierowca „piratował”, nie zważając na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Dla zabawy – trzykrotnie, pełną prędkością – przejechał przez skrzyżowanie na czerwonym świetle. Mieszkańcy gminy Pilchowice, widząc te wyczyny, podjęli próbę uniemożliwienia jazdy. Zrobili to, gdy pirat na chwilę się zatrzymał. Szybko spostrzegli też, że kierujący może być pod wpływem jakichś środków. Chłopak blokował więc auto, zaś jego koleżanka dzwoniła w tym czasie na policję.
Interweniujący nie byli jednak w stanie całkowicie zatrzymać samochodu, którego kierowca nie zamierzał czekać na przyjazd policji. Służby zareagowały natychmiast. Pojazd szybko namierzono – został już zaparkowany w Knurowie, a 26-latek zdążył wbiec do swojego domu, gdzie został zatrzymany. Badanie alkomatem wykazało wprawdzie brak alkoholu w jego krwi, jednak knurowianin ewidentnie znajdował się pod wpływem jakichś środków psychoaktywnych. Przypuszczenia potwierdziło dopiero badanie dragerem (urządzeniem wykrywającym narkotyki). Okazało się, że mężczyzna zażywał wcześniej amfetaminę i marihuanę.
Opisane wyżej sytuacje to kolejne przykłady wzorowej reakcji obywateli na łamanie prawa. Mieszkańcom gminy Pilchowice i knurowianinowi należą się podziękowania od nas wszystkich: i policjantów, i obywateli.