Wiadomości

Podał oszustom hasła i sms - stracił oszczędności

Policjanci, media, instytucje rządowe, a nawet księża podczas nabożeństw ostrzegają seniorów przed oszustami. Jak się okazuje, nie do wszystkich docierają apele. Wczoraj w Gliwicach doszło do oszustwa na kwotę 75 tys. zł. Pokrzywdzony stracił pieniądze, nie wychodząc z domu. Przekazał po prostu przestępcom, podszywającym się pod policjantów, hasła do swojego konta.


Wczoraj ok. godz. 18.30 – niestety, wiele godzin po oszustwie, co skutkowało brakiem możliwości zablokowania transferu i wypłaty pieniędzy – zgłoszono gliwickiej policji przestępstwo. Nieznany sprawca, podając się za funkcjonariusza, powiedział 82-latkowi, że trzeba zabezpieczyć środki na jego koncie. Poprosił więc o przekazanie numeru konta bankowego oraz haseł. Senior stracił aż 75 tys. zł.
Gliwiccy stróże prawa praktycznie każdego dnia spotykają się z seniorami, ostrzegają o metodach działania złodziei, drukują i rozdają ulotki informujące, szkolą pracowników banków, rozwieszają ostrzegające plakaty w klatkach schodowych. Nie raz prowadzono kampanie wspólnie z księżmi. Równolegle w działalność profilaktyczną angażują się wszystkie media. Wciąż jednak znajdują się osoby, które nie słyszały o oszustwach.

Apelujemy po raz kolejny do osób młodych: jeśli macie w rodzinie seniorów, którzy dysponują telefonem STACJONARNYM, musicie, powtarzamy: musicie, ich ostrzec, poinformować o metodach działania oszustów. To nasz, młodszego pokolenia, obowiązek moralny!