Działania profilaktyczne dla pieszych - Wiadomości - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

Wiadomości

Działania profilaktyczne dla pieszych

Mimo że nie wszystkie nieprawidłowe zachowania pieszych są regulowane przepisami, rozsądek wymaga, aby pamiętać o podstawowych zasadach, mogących uratować ludzkie życie.3 stycznia, podczas działań wydziału ruchu drogowego z Gliwic, policjanci zwracali szczególną uwagę na osoby przechodzące przez jezdnię. Nie jest zabronione, by piesi korzystali podczas tej czynności z telefonów komórkowych, lecz trzeba pamiętać, że takie zachowanie nie daje im szans w razie wypadku.
Jak wskazuje sierż. sztab. Szymon Kołodziej, nieobserwowanie drogi podczas przechodzenia przez przejście sprawia, że pieszy sam naraża się na niebezpieczeństwo. Sytuacja na jezdni jest dynamiczna – szybkie oderwanie wzroku od smartfona przed wejściem na pasy, a następnie skupienie się na jego ekranie możemy nazwać skrajną nieodpowiedzialnością.
Nasz funkcjonariusz wskazuje także na drugi problem: ciemną odzież bez elementów odblaskowych. W obszarze zabudowanym piesi nie mają obowiązku nosić odblasków, warto jednak zastanowić się, czy na terenie miasta jesteśmy widoczni dla kierowców z odległości zapewniającej bezpieczeństwo.
W ramach akcji policjanci rozdali więc elementy odblaskowe i zapowiadają, że działania „Smart-walk” będą kontynuowane. Wszystko po to, by ograniczyć liczbę wypadków i niebezpiecznych sytuacji, o których stróże prawa są coraz częściej informowani przez samych mieszkańców.

 

  • pieszy ze smart fonem w ręku na przejściu
Ładowanie odtwarzacza...