Zdarzenia drogowe on-line - WIADOMOŚCI - Komenda Miejska Policji w Gliwicach

WIADOMOŚCI

Zdarzenia drogowe on-line

Data publikacji 22.09.2020

Śląska policja poleca zainteresowanym aplikację, która w czasie rzeczywistym informuje o wypadkach i kolizjach oraz przewidywanym czasie utrudnień. Od 3 czerwca br. wszyscy mogą z niej korzystać bezpłatnie.„Zdarzenia drogowe on-line” to pierwsza w Polsce policyjna aplikacja zawierająca informacje dotyczące wypadków i kolizji. Powstała w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach i w czasie rzeczywistym prezentuje dane o sytuacji drogowej w województwie śląskim. Jej innowacyjność polega na tym, że przybyli na miejsce zdarzenia policjanci w pierwszej kolejności wprowadzają do systemu lokalizację oraz godzinę, w której doszło do kolizji lub wypadku. Następnie podają informacje o utrudnieniach (droga całkowicie lub częściowo nieprzejezdna), a także przewidywany czas ich trwania. Dane pochodzą od naszych funkcjonariuszy – tylko oni są bowiem w stanie najdokładniej określić, jak długo będą pracowali na miejscu.


Aplikacja pomaga kierowcom w wyszukaniu najlepszej drogi objazdu czy podjęciu decyzji o czekaniu na udrożnienie zatoru. Wszystkie nasze patrole drogówki zostały wyposażone w sprzęt pozwalający nanosić dane online. Aplikacja przeszła kilkumiesięczne testy, w trakcie których ewoluowała, a informatycy eliminowali pojawiające się błędy.


Dzięki niej internauci mogą też poznać „Historię zdarzeń drogowych i miejsc szczególnie niebezpiecznych” oraz „Analizator Wypadków na Śląskich Drogach” – szczegóły zdarzeń drogowych i miejsc szczególnie niebezpiecznych w naszym województwie.
Baza ponad 11 tys. wypadków z ostatnich lat wraz z opisami, gdzie do nich doszło, informacją, czy byli ranni i zabici, charakterem zdarzenia (np. potrącenie na pasach, zderzenie samochodów czy wtargnięcie na jezdnię), a nawet wskazaniem dnia tygodnia, w którym do wypadku doszło, może być zastosowana przez każdego obywatela w dowolnej instytucji. Dostępna jest poprzez platformę


policja.orsip.pl

Wdrożenie to efekt realizacji projektu „Cyfrowe Obserwatorium Bezpieczeństwa – śląska Policja bliżej społeczeństwa”. Zachęcamy lokalne media oraz dziennikarzy społecznych o włączenie się do akcji promocyjnej tego przydatnego narzędzia.